Plac zabaw – same korzyści dla Twojego Dziecka.

plac zabaw integracja sensoryczna

 

Na plac zabaw-biegiem, marsz!

 

Zniszczone huśtawki, rozlatująca się piaskownica to obraz placu zabaw z przed 20-30 lat. Dziś w coraz większej ilości miast place zabaw stanowią uosobienie nowoczesności i przyciągają uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dostępne o każdej porze roku czy w każdą pogodę, okupowane jednak szczególnie latem. Kolorowe, obfitujące w bardzo różnorodne sprzęty stają się salą gimnastyczną, halą sportową gdzie ćwiczy się wszystkie zmysły.

Dlaczego warto bawić się na placu zabaw? Jaki ma on wpływ na rozwój psychomotoryczny dziecka?

O tym poniżej.

 

Trochę historii

 

Pierwsze miejsca zabaw dla dzieci w Polsce kojarzą się z ogródkami jordanowskimi czyli specjalnymi terenami zieleni przeznaczonymi wyłącznie do aktywności na powietrzu najmłodszych. Ogrody doktora Jordana stwarzały warunki pełnego rozwoju-pod względem fizycznym, ale również społecznym czy psychicznym.
Dzisiejsze place dla dzieci, choć przez wielu określane właśnie jako jordanowskie ogródki, ma z nimi niewiele wspólnego.
Jednak ta sama idea została zachowana-troska o prawidłowy rozwój i zdrowie dzieci, w każdym jego aspekcie.
Dziś place zabaw bardzo zbliżone do ogródków z dawnych lat określane są jako robinsonady.

 

Podstawowe i najważniejsze korzyści

 

Choć wielu Rodziców nie widzi niczego rozwijającego w huśtaniu się czy robieniu babek z piasku, a przeciwnie drży o bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka, korzyści z codziennych zabaw na placu są niezliczone.
Oto główne z nich:

 

 • zapewnienie zapotrzebowania na ruch

Przy siedzącym trybie życia coraz większej ilości dzieci w wieku wczesnoszkolnym, plac stanowi świetną okazję do fizycznej aktywności w formie zabaw, co wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój dopiero kształtujących się układów kostnego czy mięśniowego.

 

 • trening umiejętności społecznych

Kontakt z rówieśnikami, również bawiącymi się na placu, uczy tak potrzebnych cech jak współpraca w grupie, nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, oczekiwanie na swoją kolej, rozwiązywanie konfliktów. Ćwiczy też komunikację czyli samą mowę oraz tak istotne-poczucie własnej wartości.

Wszystkie te cechy są niezbędne w poprawnym funkcjonowaniu, zarówno w grupie przedszkolnej, jak i szkolnej.

 

 • stymulacja zmysłów

Bawiąc się na placu zabaw dziecko dostarcza sobie również bodźców stymulujących układ nerwowy, zmysły-w szczególności dotyku, ale również wzroku, słuchu, czy zmysłu równowagi. Wszelkie sprzęty wpływają też doskonalenie koordynacji ruchowej, orientacji w przestrzeni, planowania przestrzennego, kontroli własnego ciała.

 

Co i na czym?

 

Powyższe korzyści są ćwiczone stale podczas wszystkich zabaw, jednak konkretne sprzęty ćwiczą w szczególny sposób jedną bądź kilka cech.

 

 • huśtawka

Podczas bujania dziecko ćwiczy równowagę, przy okazji również koordynację ruchową. Trenuje skupianie się i koncentrację, stara się nie rozkojarzyć. Siedząc na huśtawce doskonali również wzrokową kontrolę położenia własnego ciała, orientację w przestrzeni. Starsze dziecko ucząc się samodzielnie bujać opanowuje również pewne sekwencje ruchów- „nóżki w górę i nóżki w dół”, koordynując tym samym pracę poszczególnych kończyn czy części ciała.

 

 • karuzela

Dorosłych nadwrażliwych na ruch rotacyjny, przejawiających nietolerancję ruchu przyprawia o mdłości, a dziecko ćwiczy w tym czasie utrzymywanie równowagi; uczy się interpretować informacje dotyczące położenia ciała w przestrzeni. Kręcąc kolegów bada poczucie własnej siły, poznaje swoje  możliwości fizyczne.

 

 • zjeżdżalnia

Kilka lekcji w jednym przyrządzie, chciałoby się powiedzieć 2 w 1 ale wymieniając ile przydatnych umiejętności daje zjeżdżalnia to zdecydowanie za mało. To przede wszystkim doskonały trening całego ciała. Podobnie jak przy huśtawce znowu pojawia się aspekt utrzymywania równowagi, jednak dochodzi również pokonywanie lęku wysokości- („bo przecież trzeba się najpierw wspiąć wysoko”), również balansowanie własnym ciałem, odnajdywanie swojego środka ciężkości i kontrola nad nim-(„ bo jeśli się nadmiernie wychylę na bok mogę spaść”). To także trening planowania ruchu i oceny ryzyka- („bo lubię tylko miękkie lądowania”). Przy zjeździe przyda się też odpowiednia koordynacja i koncentracja uwagi.

 

 • piaskownica

Uspołecznianie. Czy tylko? Oczywiście, że nie. Robiąc piaskowe babki dziecko nie tylko współpracuje z innymi, uczy się dzielić, wymieniać foremkami czy ćwiczy kompetencje komunikacyjne. Również planuje, konstruuje, trenuje przestrzenną wyobraźnię, ocenia efekty swych zamysłów i działań.  Degustując piasek, spacerując po nim boso czy nawet sypiąc  nim dziecko pobudza receptory dotykowe w rączkach czy nóżkach , odróżnia faktury, a malec uczy się oceniać co nadaje się do jedzenia, co nie. Małe stópki czy rączki w bezpośrednim kontakcie z piaskiem odbierają impulsy i przekazują je do mózgu, tworząc w nim nowe doświadczenia. Współdziałanie tylu zmysłów jednocześnie sprawia, że ich rozwój przebiega w harmonijny sposób.

 

 • pająk

Część dorosłych  przeraża, a tym samym wymaga dużej odwagi by pozwolić dziecku na takie zabawy. Jednak konstrukcja jest dostosowana do najmłodszych i praktycznie każdy maluch, przy asekuracji czy instrukcjach rodziców jest w stanie go pokonać. Wspinając się ćwiczy znowu planowanie i organizację ruchu swego ciała, doskonali jego koordynację. Dochodzą także nowe umiejętności, równie cenne jak pozostałe- nauka strategicznego myślenia( „gdzie postawić prawą nogę, a gdzie lewą rękę?”), ocenianie realnych szans i zagrożeń. Przełamuje się również lęk, a tym samym poprawia poczucie własnej wartości.

 

 •  drabinki

Kto nie lubi się wspinać?  Dzieci zabawy na drabinkach traktują jak swoiste wyzwanie, podejmowane bardzo ochoczo. Naprzemienne ruchy rączek i nóżek podczas pokonywania kolejnych szczebelków doskonale zmuszają do współdziałania obie półkule mózgowe. Współdziałają też zmysły, przykładowo słuch ze wzrokiem( „Muszę patrzeć gdzie stawiać nogi i słuchać rad mamy”). Maluchy ćwiczą tutaj również napinanie i rozluźnianie mięśni, chwyty. Sprawdzają siłę, oceniają własne możliwości, pokonują ograniczenia, a tym samym znowu wzmacniają poczucie własnej wartości.

 

 • drewniane bale na łańcuchach( Most zwodzony)

Kolejne wyzwanie, bo( „przecież nie tak łatwo przejść z jednej strony na drugą, gdy wszystko się rusza pod nogami”). Świetne ćwiczenie dla maluchów z zaburzeniami równowagi, planowania ruchu, tych  które ciągle się przewracają, nie utrzymują równowagi i nabijają sobie kolejne guzy, za nim poprzednie zdążą zniknąć. Brzdąc znowu musi koordynować ruchy swego ciała, śledzić je wzrokiem.

 

 •  równoważnia

Inaczej huśtawka dla dwojga, doskonale przystosowana dla bliźniąt czy rodzeństwa. Doskonale ćwiczy mięśnie nóg, stabilność, równowagę. Zapraszając do wspólnego bujania nowo poznanego kolegę czy koleżankę pomaga również kształtować zachowania społeczne, umiejętność nawiązywania kontaktów.

 

Integracja sensoryczna na placu zabaw?

Rodzic uczęszczający z dzieckiem na terapię Integracji sensorycznej często zadaje pytanie: „ Jak mogę stymulować swoje dziecko w typowych, codziennych zabawach? Poza salą Si?”  Oczywiście w domowych warunkach, wykorzystywanie prostych przedmiotów sprawdza się bardzo dobrze,  ale również plac zabaw może być doskonałym do tych celów miejscem. Przykładowo drewniane bele mogą stać się imitacją spacerów po równoważni.  Maluch z nadwrażliwością być może z początku jedynie popatrzy na piasek w piaskownicy, potem dotknie tylko jednym palcem, ale przy regularnych zabawach na placu zabaw istnieje szansa, że pokona  opory i przespaceruje się po piaskownicy nawet na boso.

Rodzic nie musi więc organizować piasku, tworzyć imitacji wszelakich konstrukcji co okupowane jest dużym wysiłkiem i wymaga ogromnej kreatywności- wystarczy w miarę regularnie odwiedzać ze swym dzieckiem plac zabaw, stwarzając mu tym samym kolejną terapię bez kosztów i poczucia odbywania jakichkolwiek zajęć wymagających wysiłku.

 

Ćwiczy Mama, ćwiczy Tata?

Wielokrotnie rodzic nie widzi na placu zabaw innej roli dla siebie jak tylko asystenta/asekuranta swego dziecka. I tu pojawia się ciekawostka- na wielu sprzętach, podczas nadzoru dzieci, mogą ćwiczyć także rodzice. Ciekawe tylko jak…

Przykładowo kręcąc dziecko na karuzeli usprawniamy mięśnie rąk, obręczy barkowej, pleców czy brzucha.  Możemy ćwiczyć też oddech, dotleniając przy tym organizm i wzmacniając przeponę.

A siedząc w piaskownicy? Tutaj tez można ćwiczyć, głownie panie, mięśnie dna miednicy, czyli inaczej mięśnie Kegla.

A bezpieczeństwo?

Oczywiście, zalety zabaw na placu zabaw to nie wszystko. Kluczowe jest również bezpieczeństwo. Warto więc zwrócić uwagę czy plac zabaw jest wysypany piaskiem lub innym, choćby sztucznym materiałem, amortyzującym upadki. Kolejny ważny aspekt to ogrodzenie placu zabaw, które zapewnia ochronę przed odchodami zwierząt, będącymi niejednokrotnie źródłem wielu zakażeń, ale również odłamkami szkła po na przykład rozbitych butelkach.

Najistotniejszy aspekt: Rodzic musi mieć dostęp do dziecka nieważne na jakim przyrządzie się ono znajduje, gdyż zawsze istnieje obawa, że dziecko będzie potrzebować naszej pomocy, choćby potrzymania za rękę albo chce zwyczajnie zejść, a nie wie jak sobie z tym poradzić.

 

Zalety, zalety, zalety!