Minimalizm jest stylem życia, na który w dwudziestym pierwszym wieku decyduje się coraz więcej osób. Powstaje więc pytanie, dlaczego ludzie wybierają taki styl życia, w którym nie ma przepychu a nawet nadmiaru a jest tylko to, co niezbędne do życia? Być może ludziom czegoś brakuje wśród nadmiaru i dlatego poszukują czegoś bliskiego naturze.
Czym w zasadzie jest minimalizm?
Minimalizm to dobrowolna i niczym nie przymuszona chęć rezygnacji ze wszystkiego co obciąża nas, czyli co jest zbędne w naszym życiu, co zagraca nam dom, co przeszkadza, co przysłania rzeczy najważniejsze, co zakłóca codzienne funkcjonowanie, co powoduje stres, co nie jest ważne, co męczy nas, co utrudnia funkcjonowanie, co zabiera niepotrzebnie czas, co naraża na koszty, co nie stanowi istoty życia i tak dalej, bo można by wymieniać niemal w nieskończoność.
Minimalizm wyeliminowuje z naszego domu, jak również z naszego życia wszystko co jest zbędne i co nas męczy i nam przeszkadza na rzecz czegoś doskonalszego i lepszego oraz zdrowszego dla człowieka. Bo minimalizm to same korzyści i samo zdrowie tylko niewiele osób ma tego świadomość, choć z każdym rokiem świadomość ludzi pod tym względem powoli wzrasta.
Dlaczego wybieramy minimalizm?
Minimalizm jest wybierany z wielu powodów i tutaj od razu trzeba wykluczyć taki minimalizm, który spowodowany jest brakiem środków finansowych i niedostatkiem. W takim przypadku nie jest to minimalizm a tylko ubóstwo. A właściwy minimalizm zawsze jest dobrowolną rezygnacją z posiadania rzeczy w sytuacji, gdy nas na nie stać. Człowiek żyjący według filozofi minimalistycznej nie skupia się na rzeczach, na dobrobycie materialnym a tylko na dobrobycie osobistym w swoich odczuciach. Bo np. niekoniecznie dom umeblowany i wyposażony po brzegi będzie domem spokojnym i domem kochanym przez wszystkich.
Dom taki bardzo często stanowi obciążenie, gdyż przysparza wiele pracy i zabiegów. Ogromna ilość czasu spożytkowywana jest na prace porządkowe, gdyż odkurzanie mebli i sprzętów oraz dodatków jest pracochłonne a poza tym mycie powierzchni płaskich, jakimi są podłogi, również nie jest łatwe w domu pełnym sprzętów i mebli. Zupełnie inaczej wygląda dbałość o porządek w domu minimalistycznym, w którym jest wiele wolnej przestrzeni, nie ma wielu mebli i sprzętów, pod nogami nie plączą się kable a mebli nie trzeba omijać i przesuwać podczas sprzątania.
Sprzątanie w takim domu, to czysta przyjemność, gdyż od razu widać jego efekty w postaci lśniących podłóg i promieni słnecznych muskających wolną przestrzeń. Bo w domu minimalistycznym przestrzeni jest dużo, co także bardzo skraca czas sprzątania, który można spożytkować na coś innego i bardziej przyjemnego, czy przydatnego.
Jak wygląda dom minimalistyczny?
Minimalistycznie urządzony dom, to dom z duszą, dom spokojny, dom przyjazny dla człowieka, dom wygodny i funkcjonalny, dom praktyczny i oszczedzający nasz czas. To również dom bezpieczny, bo nie ma obawy, że zaplączemy się w leżące wszędzie kable od niepotrzebnych nikomu sprzętów, czy zawadzimy o meble raniąc się boleśnie w bidro, czy w nogę. Nie zderzymy się także z innymi członkami rodziny, bo dom urządzony w minimalistycznym stylu jest wygodny, obszeny, ma dużo wolnej przestrzeni i absolutnie nie przeszkadza członkom rodziny w komunikacji. Można swobodnie się wymijać przechodząc obok siebie nieocierając się o siebie nie mówiąc już o potrącaniu się nawzajem. Taki dom, to również lepsze miejsce do życia dla naszych czworonożnych przyjaciół, gdzie pies z kotem może swobodnie hasać a my mamy lepszą możliwość kontroli nad nimi i większą możliwość utrzymania porządku w domu, w którym są zwierzęta.
Różny minimalizm
Minimalizm nie dotyczy tylko domu, choć tutaj o tym głównie mowa. Bo tak ogólnie może dotyczyć każdej sfery naszego życia i w każdej sprawdzi się znakomicie przynosząc dla nas same korzyści. Bo minimalizm, to również ograniczenie do minimum swoich potrzeb, swoich wymagań, jak również minimalizacja dążeń a nawet czynności. Najkrócej mówiąc pozwbycie się szeroko rozumianego nadmiaru na rzecz minimalizmu i prostoty. Minimalizm, to dobrowolna rezygnacja ze wszystkiego, co nas w życiu ogranicza, nie wzbogaca nas a tylko zabiera nam wolność, czas, pieniądze i co najażniejsze nie nadaje naszemu życiu wartości i prawdziwego sensu życia.
Według Leo Babauta (pisarza pochodzącego z wyspy Guamm, który poprzez swoje publikacje pomaga ludziom zmieniać swoje życie na lepsze i czerpać z życia satysfakcję) istnieją następujące zasady minimalizmu:
- Określenie priorytetów życiowych, czyli tego,co jest dla ciebie ważne.
- Pozbycie się zbędnych rzeczy.
- Pozostawienie wszystkiego, co jest istotne.
- Wypełnianie życia radością i szczęściem.
- Obserwacja i poprawianie wszystkiego na lepsze.