Pamiętaj, że nawet jeżeli jesteś jeszcze początkującym, a wręcz świeżo upieczonym architektem wnętrz, nie musisz wcale godzić się na ciężką harówkę za marne grosze i nie musisz brać wszystkich zleceń, które tylko zdarzy ci się otrzymać od jakichś klientów.
Co powinien wiedzieć o swojej pracy architekt wnętrz?
Właśnie dobrze by było, gdybyś od samego początku, już właśnie na samym początku swojej kariery wybrał dla siebie i swojej pracowni konkretną specjalizację. Może ona tyczyć się rodzaju projektowanych pomieszczeń (możesz np. zajmować się wyłącznie wnętrzami mieszkań), a może tyczyć się stylistyk, w których będziesz działać. Nie każdy architekt wnętrz musi czuć się dobrze we wszystkim tym, co związane z dekorowaniem i aranżowaniem. Właśnie dobrze by było, gdybyś nie mydlił klientom oczu i nie usiłował im wmówić, że zdołasz przygotować perfekcyjne wnętrze pałacu w angielskim stylu klasycznym, jeżeli kompletnie nie czujesz tego stylu, a na co dzień projektujesz zwykle znacznie bardziej nowoczesne aranżacje, opierając je na minimalizmie i prostocie.
Daj sobie też czas i swobodę na perfekcyjne dopracowanie każdego projektu. W tym celu powinieneś odpowiednio stworzyć cennik swoich usług, by potem się nie okazało, że aby dobrze zarobić, musisz cały czas się popędzać i poganiać, jak najszybciej realizując wszystkie zlecenia. Osoby, które decydują się już na skorzystanie z usług architektów wnętrz, raczej są w stanie za te usługi zapłacić. Kilkaset złotych nie zrobi im więc większej różnicy, a tobie już owszem. Nie próbuj więc zaniżać swoich cen.
Zawsze właściwie wyceniaj swoją pracę i bierz za nią tyle, ile jest ona rzeczywiście warta. Bywa przecież i tak, że architekt wnętrz musi dosłownie tygodniami, a czasem i miesiącami zajmować się wyłącznie jednym projektem i nie wynika to wtedy z jego lenistwa czy wolnego trybu pracy. Niektóre zlecenia są po prostu na tyle skomplikowane. Z tego względu za każdym razem powinieneś je wyceniać indywidualnie.